NURT W - WARSZTATY/ MASTER CLASSES
ELŻBIETA JEZNACH/FRANCJA
BIURO SNÓW ZAGUBIONYCH


W trakcie wykreowanych przez siebie warsztatów Biuro Snów Zagubionych Elżbieta Jeznach, reżyserka i aktorka paryskiego teatru Miettes De Spectacles, zaprasza do odkrycia intymnego świata snów i stworzenia ich niezwykłego zapisu. Celem warsztatów będzie uczynienie ze snów historii widocznych dla innych osób i utrwalenie ich w specjalnie zbudowanych magicznych sześcianach – fotoplastikonach.
Będziemy pracowali z wybranym obiektem, którym może być ulubiony totem czy amulet, pozwalający zanurzyć się w metaforze, symbolice, poddać sugestii. Dzięki temu będzie możliwe przeniesienie się do obszarów intuicyjnych, zmiana perspektywy i punktu odniesienia, a w efekcie otworzenie dostępu do zapomnianych snów i marzeń sennych, które zostaną pochwycone i zatrzymane w kadrach dźwiękowych i fotograficznych. Podczas kolejnych dni warsztatowych w fotoplastykonach, przy użyciu wycinków z gazet, małych przedmiotów-zabawek, guzików, pereł, koralików, miniaturowych figurek i specjalnego oświetlenia, będzie możliwe zainscenizowanie odnalezionych własnych lub zasłyszanych cudzych snów.

Elżbieta Jeznach studiowała lalkarstwo w Polsce. Po przyjeździe do Paryża w 1990 roku rozpoczęła współpracę z Rolandem Toporem, którego twórczość jest dla niej jednym z najistotniejszych źródeł inspiracji. Dzieła Topora artystka często przenosi w świat teatru będącego połączeniem tradycyjnego teatru aktorskiego z teatrem lalkowym. Założyła paryską grupę teatralną Miettes de Spectacles.

W poruszających wyobraźnię warsztatach uczestnicy podejmą próbę dialogu aktora z przedmiotem, dokonają teatralizacji rzeczy codziennego użytku. Użyją przedmiotów przyniesionych przez siebie do tego, by w poetycki sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. Zagłębią się w świat fantazji, snów i marzeń. Poznają znaczenie teatralizacji przedmiotu również jako obiektu scenograficznego.CZARNA SALA – ul. SŁOWIAŃSKA 13
02.10.2019 – 04.10.2019, GODZ. 09:00 - 11:45
CZAS TRWANIA: 3 DNI
WIEK: 55+

MASKA I RUCH   
ILARIA COMISSO/ WŁOCHY – budowa maski 
LAURA BARTOLOMEI/ WŁOCHY – ruch w masce
 

Pierwsze dwa dni spędzimy na tworzeniu masek z pończoch i recyklingowanych materiałów, zarówno naturalnych, jak i zrobionych przez człowieka. W czasie następnych dwóch dni przejdziemy fizyczny trening i zbadamy specyficzny ruch każdej z masek. Byłoby idealnie, gdybyśmy stworzyli maski wymyślonych stworzeń, ale również pewien rodzaj masek abstrakcyjnych. Dla nas ważne jest posiadać maskę otwartą na różnorodne interpretacje tak, aby uczestnik czuł się swobodniej przy jej zgłębianiu i wypróbowywaniu różnych sposobów jej ucieleśniania.

Laura Bartolomei urodziła się i wychowała w Rzymie, gdzie studiowała sztuki piękne, contorsjonizm oraz akrobatykę. Po ciężkim urazie została zmuszona odnaleźć inny sposób używania swojego ciała i wtedy rozpoczęła tańczyć.
Zainteresowanie tańcem sprawiło, że wybrała się do Londynu a następnie do Nowego Jorku gdzie zapoznała się z butoh, improwizowanym i kreatywnym tańcem kontaktowym. W Nowym Jorku tańczyła z firmami off – off Broadway, wliczając Stephena Koplowitz, Nadine Hellstroffer, Frey Faust, Howarda Katz Fireheart i Poppo and the Go-Go Boys.
Podczas pobytu w Nowym Jorku poznała Jamesa Davies’a , ilustratora, i zaczęła długą współpracę z nim na polu lalkarstwa. Razem z nim założyła La Capra Ballerina. Teraz, osiedlona we Włoszech, pracuje regularnie z muzykami, aktorami, artystami wizualnym , VJ a także ze szkołami i pracownikami socjalnymi we Włoszech i za granicą.

Ilaria Comisso pochodzi z Włoch. Jest niezależną ilustratorką, scenografem i twórcą lalek dla teatru
i dla kinowej animacji poklatkowej. Pracuje głównie we Włoszech, ale współpracuje również 
z wieloma międzynarodowymi artystami i grupami teatralnymi. Ilaria odbyła roczną praktykę
w zakresie lalkarstwa pod kierunkiem mistrza lalkarstwa – Natale Panaro. Uzyskała także dyplom profesjonalnej szkoły lalkarstwa (Szkoła Lalkarstwa w Cervii) w 2007 roku oraz dyplom w zakresie ilustracji (Scuola del Fumetto) w 2005 roku w Mediolanie. W swojej pracy artystka głównie używa drewna, ale pracuje także z papier mache, pianką, metalem i tworzywami mieszanymi. Główną pasją Ilarii jest machaniczna strona lalkarstwa.  STARA BIBLIOTEKA – UL. PIŁSUDSKIEGO 21 
01.10.2019 – 05.10.2019 GODZ. 10:00 – 11:30
CZAS TRWANIA: 5 DNI
WIEK: 16+

EWA TOMASZEWSKA/POLSKA
SURREALIZM

Założeniem warsztatów jest zapoznanie z nurtem artystycznym zwanym surrealizmem. Całość ma formę teatralizowanego wykładu wykorzystującego różne materie artystyczne: od teatru żywoplanowego, przez słuchowisko, po teatr lalek z włączaniem widza w narrację sceniczną.Wykorzystane są oryginalne wypowiedzi autentycznych postaci, które związane były z surrealizmem (Freud, Artaud, Breton, Aragon, Tzara, Magritte, Dali, Lorka i wiele innych). Całość prezentuje ogólne założenia i filozofię surrealizmu jako nurtu artystycznego zrodzonego z kryzysu wartości jaki pojawił się po zakończeniu I wojny światowej, a także wypływający z badań Zygmunta Freuda nad snem jako wyrazem ludzkiej podświadomości. Pojęcia „wiersz z kapelusza” czy „ecritureautomatique” (zapis automatyczny) znajdą swoje wyjaśnienia. 
dr Ewa Tomaszewska – ur. w 1961 roku w Katowicach, ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek w PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziały Lalkarskie w Białymstoku. Uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Petera Schumanna, Henka Boerwinkel’a i Richarda Bradshow’a. Reżyserowała sztuki w teatrach dla dzieci. Od 1990 pracuje w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorką ponad pięćdziesięciu publikacji dotyczących teatru oraz książek: Jan Dorman, poeta teatru (Katowice 2010) i Jan Dorman – własną drogą (Katowice 2012) i Tam i z powrotem. Rzecz o lalkarskich kontaktach polsko-czechosłowackich i polsko-czesko-słowackich na Śląsku (2014).
CZARNA SALA – ul. SŁOWIAŃSKA 13
02.10.2019 – 04.10.2019, GODZ. 12:00
CZAS TRWANIA: 60 MIN.
WIEK: 14+
ANIMACJA LALKI
PETRONELA DUSA/SŁOWACJA  
LALKA – PRZEDMIOT – NIEŻYWA MATERIA – to specyficzne środki wyrazu teatru lalek
LALKA – żyje własnym życiem, wyraża uczucia, opowiada historię
LALKA – w rękach animatora ożywa i swoją bezbronnością oczarowuje publiczność
Sposób animacji zależy od animatora, jego talentu i jego fantazji.
Możemy nazwać to animowaną wyobraźnią, która powstaje z połączenia lalek i animatora.
Animacja lalek to rodzaj medytacji, którą warto wypróbować.  Petronela Dušová profesjonalny lalkarz. Absolwentka The Theatre Faculty of the Academy of Performing Arts w Pradze. Pracowała w Państwowym Teatrze Lalek w Bratysławie prez pięc sezonów teatralnych. 1994 roku założyła prywatny teatr Teatro Neline, gdzie za swoje artystyczne dokonania otrzymała wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Współpracuje z Międzynarodowym Domem Sztuki dla Dziecka Bibiana oraz z fundacją Dr Klaun, która pomaga chorym dzieciom, a Neli przynosi im swoje spektakle dając odrobinę uśmiechu.
Ma 25 letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów teatralnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.STARA BIBLIOTEKA – UL. PIŁSUDSKIEGO 21
01.10.2019 – 05.10.2019 GODZ. 11:30 – 13:00
CZAS TRWANIA: 4 DNI 
WIEK: 16+TECHNOLOGIA W TEATRZE LALEK /konsultacje
MIRO DUSA/SŁOWACJA


Jesteś twórcą teatralnym, który próbuje rozwiązać kwestie technologiczne związane z realizacją scenografii spektaklu? Zabierz swoje projekty i przedstaw koncepcję artystyczną Miro Dušy.
To słowacki scenograf, który jako jeden z niewielu artystów na świecie nie tylko przenosi swoje wizje na papier, ale również realizuje je stając się pracownią teatralną. We wspólnej rozmowie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i sposób jak osiągnąć zamierzony efekt.

Miroslav Duša projektant i scenograf, wieloletni wykładowca na Katedrze Sztuki Lalkarskiej VŠMU w Bratysławie oraz na Wydziale Animacji Filmowej VŠMU- Bratysława.
Ukończył scenografię i technologię lalkarską na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze w 1985 roku.


STARA BIBLIOTEKA – UL. PIŁSUDSKIEGO 21
02.10.2019 – 04.10.2019 GODZ. 11:30 – 13:00
CZAS TRWANIA: 4 DNI 
WIEK: 16+

GAVIN GLOVER /WIELKA BRYTANIA 
TEATR MIKROKINA

Przy użyciu maleńkich kamer możemy zbadać przedmioty, przestrzeń ,a nawet ludzkie ciało, aby odkryć nowy typ Mikrokina. Połączmy te odkrycia z bardziej tradycyjnymi formami przedstawień,
a stworzymy „Micro Cinema Theatre” („Teatr Mikrokina”). W czasie tych praktycznych warsztatów będziemy używać do pracy licznych prostych scenariuszy jako konstrukcji scenicznej.
Będziemy improwizować i co najważniejsze, znajdować sposoby dzielenia ekranu z aktorami na scenie. Zbadamy ukryte gesty i odkryjemy szczegóły, które normalnie gubią się w przestrzeni teatru. Będziemy się bawić skalą, ostrością i światłem, zbadamy świat w 2 i 3 wymiarach oraz odkryjemy,
które materiały i gesty najlepiej współgrają z historią, którą chcemy opowiedzieć. Nie będziemy używać komputera. Będziemy używać tradycyjnych rozwiązań technicznych i przystępnych zasad
i nigdy nie pozwolimy, by technologia zdominowała scenę.

Gavin Glover był członkiem-założycielem Faulty Optic Theatre of Animation, wiodącej grupy teatrów wizualnych i lalek, która przez ponad 20 lat koncertowała w swoich surrealistycznych 
i mrocznych programach w Wielkiej Brytanii i Europie. Gavin eksperymentował z prostymi
technikami wideo i projekcjami, aby zabrać odbiorców w podróże do niezwykłych miniaturowych światów filmowych. Niedawno opracował te pomysły, aby podzielić się z innymi praktykami podczas warsztatu, który nazywa Micro Cinema Theatre.
Ostatnio Micro Cinema Theatre był prowadzony wspólnie z: Tarumba Marionettes, Lisbon; La Capra Ballerina, Acqupendente, Włochy; MAAF,Włochy Segovia;Unima Hiszpania, Junta de Andalucia, Hiszpania; London International Mime Festival, London, UK; Manipulate Festival, Edinburgh, UK; Norwich Puppet Theatre, UK; Curious School of Puppetry, Edinburgh;Casteliers Festival, Montreal, Quebec;FigurenteaterKolleg, Bochum, Niemcy; Karlsson Haus Theatre, Saint Petersbourg, Rosja. ESNAM Charleville-Mézières, Francja.

STARA BIBLIOTEKA – UL. PIŁSUDSKIEGO 21
01.10.2019 – 05.10.2019 GODZ. 14:00 – 17:00
CZAS TRWANIA: 5 DNI
WIEK: 16+Popularne posty